EPALE to Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie – to pierw­sza ogól­no­eu­ro­pej­ska wie­lo­ję­zyczna plat­forma inter­ne­towa skie­ro­wana do spe­cja­li­stów z zakresu ucze­nia się doro­słych. Została uru­cho­miona 1 paździer­nika 2014 r. Korzy­stają z niej edu­ka­to­rzy, szko­le­niowcy, decy­denci, naukowcy oraz wolon­ta­riu­sze z obszaru ucze­nia się doro­słych. Wiem o tym, bo od 2018 roku mam zaszczyt być jej Ambasadorką, a w tym tworzyć teksty na stronę internetową tej inicjatywy Komisji Europejskiej.

W ciągu tych kilku lat napisałam ponad dwadzieścia tekstów na bloga Platformy EPALE i ciągle piszę nowe. Wybrane z nich zostały przetłumaczone w sumie na 5 języków – angielski, niemiecki, francuski, włoski i słowacki. Dwa z nich znalazły się w 10 najpopularniejszych i najchętniej czytanych w 2018 i w 2019 roku.

Zachęcam do ich lektury i odwiedzin Platformy EPALE.

O języku, który deprecjonuje osoby w okresie późnej dorosłości, postanowiłam porozmawiać z dr n. hum. Małgorzatą Klauze.

Wpis z 2 stycznia 2022 r.

A jakie są Twoje supermoce? STARszaki – kampania społeczna promująca pozytywny wizerunek osób starszych

Jestem seniorem, więc aktywnie podróżuję, słucham heavy metalu, a moja Corvette robi setkę w mniej niż trzy sekundy.

Wpis z 23 grudnia 2021 r.

Rozmowy o dialogu

Na czym polega Dialog Motywujący? Kiedy i w jakich sytuacjach go stosować?

Wpis z 9 listopada 2021 r.

Przewijamy Polskę. O projekcie, którego nie powinno być

Prezeski pięciu organizacji pozarządowych w Polsce postawiły sobie za cel stworzenie komfortek w całym kraju. Czym  są komfortki?

Wpis z 25 pażdziernika 2021 r.

Międzynarodowy Dzień Kropki w klubie seniora

Czy Międzynarodowy Dzień Kropki, który jest uhonorowaniem kreatywności, to dobra okazja do aktywizacji seniorów i seniorek? Przekonajmy się!

Wpis z 25 września 2021 r.

Klub seniora na hybrydzie

Klub Starszaka CREO adresuje swoje działania do najstarszych mieszkańców Poznania. Działa przy Stowarzyszeniu z 16-letnim doświadczeniem.

Wpis z 31 sierpnia 2021 r.

Jak nawiązywać relacje on-line?

Rozmowa z Damianem Decem, który jest z wykształcenia politologiem, a z pasji trenerem. Od 2004 prowadzi szkolenia, moderuje i facylituje spotkania, seminaria i konferencje. Swoje działania edukacyjne adresuje między innymi do organizacji pozarządowych, administracji publicznej czy biznesu. Doskonale czuje się wspierając lokalnych liderów, młodzież, seniorów i grupy nieformalne.

Wpis z 26 lipca 2021 r.

Senior w cyfrowym świecie. Konsultacje, kursy czy nauka na własną rękę?

Co wybrać? Co ma znaczenie w inkluzji cyfrowej seniorów?

Wpis z 31 maja 2021 r.

Mieszka z nami Alzheimer. O książkach dla dzie… dla każdego
Nie ma co ukrywać. Ostatnio to właśnie z książkami dla dzieci jestem na bieżąco. Wiele z nich wywołuje u mnie uśmiech, inne głębokie wzruszenie.
Zapraszam do przeczytania tekstu, w którym przedstawiam dwie z nich. Moim zdaniem niosą one potężny ładunek wiedzy o ludzkiej naturze, przemijalności, potrzebie oswajania i zrozumienia tego, co nieznane! Z serdecznymi podziękowaniami za inspirację dla Ilony Zakowicz oraz Studentek i Studentów z Psychogerontologii UWr

Wpis z 30 kwietnia 2021 r.

Kapsuła czasu i skrzynia skarbów

W jednym z moich wpisów dotyczącym kreatywności zamieściłam ćwiczenie związane z kapsułą czasu. To właśnie do niej chowa się to, co ma zostać odnalezione przez następne pokolenia i dać świadectwo czasów, w których się żyje. O to, co powinno zostać zakopane w ziemi na następne sto lat, zapytałam uczestników i uczestniczki animowanej przeze mnie grupy na Facebooku (w ramach projektu o tożsamym tytule) „Seniorzy w kontakcie”.

Wpis z 26 marca 2021 r.

Pięć rad (i więcej) dla edukatorów dorosłych

Przez najbliższy rok nadal będę miała zaszczyt być Ambasadorką elektronicznej platformy na rzecz uczenia się dorosłych w Europie EPALE. Aktywność na blogu EPALE rozpoczynam wpisem z pięcioma radami dla innych edukatorów osób dorosłych. Otwieram tym samym listę dobrych rad i praktyk. Zachęcam do podzielania się własnym doświadczeniem:)

Wpis z 28 lutego 2021 r.

Kalendarz Adwentowy 2020 dla Społeczności EPALE

Przez ten rok w moich tekstach na blogu pojawiały się rozważania dotyczące samospełniających się przepowiedni (efekt opisywany w psychologii), dobrych praktykach w działaniach (pro)senioralnych w okresie pandemii (i nie tylko). Splot różnych wydarzeń sprawił, że postanowiłam przygotować kalendarz adwentowy dla Społeczności EPALE.

Wpis z 9 grudnia 2020 r.

80 lat życia z niepełnosprawnością i niezliczona liczba sukcesów

Zapraszam do przeczytania wywiadu z założycielami i prowadzącymi Fundację Wózkowicze. Agnieszka i Sebastian to wieloletni działacze społeczni, inicjatorzy i twórcy wielu akcji społecznych. Prowadzą zajęcia, szkolenia i warsztaty dotyczące empatii i savoir – vivre’u wobec osób z niepełnosprawnościami. Jak mówią – wspólnie mają ponad „80 lat doświadczenia w byciu osobami niepełnosprawnymi” …

Wpis z 10 listopada 2020 r.

Źródło: Archiwum Fundacji Wózkowicze

E-recepta, e-lekcja, e-wolontariat

„Cześć! Miło, że wpadłe(a)ś!  Jeśli chcesz napisać post pamiętaj o hasztagach! Akceptujemy linki do zbiórek, jeśli znajduje się nad nim krótki opis i hasztag. Pomagamy sobie nieodpłatnie”.To kilka z zasad jednej z kilkunastu, jak nie kilkuset wirtualnych grup pomocowych, które zawiązały się w okresie trwania pandemii. W okresie tak zwanej drugiej fali zachorowań tych grup jest więcej, a sprawnie prowadzone angażują się w pomoc szerszej grupie docelowej.

Wpis z 31 października 2020 r.

Narysuj kropkę

Narysuj kropkę. Takie zadanie postawiłam przed każdym z grupy uczniów szkoły podstawowej, podczas jednego z projektów edukacyjnych. Następnie rozdałam kartki, kredki i … czekałam. – Proszę Pani – usłyszałam głos ucznia. Czy kropka może mieć oczy? – Oczywiście. To Twoja kropka – odpowiedziałam. – A czy może grać na gitarze elektrycznej? – zapytał inny uczeń. I zaczęło się! Wspaniale!

Wpis z 15 września 2020 r.

Ostatni taniec

Będąc (niestety) znana ze spoilerowania, nie będę pisać o perypetiach Wiedźmina czy tytułowego Króla Tygrysów, jednak na chwilę zatrzymam się przy innym serialu, który okazał się hitem pewnego streamingowego giganta.

Wpis z 29 sierpnia 2020 r.

Bank dobrych praktyk (pro)senioralnych

Mam głupie pytanie. Usłyszałam niepewny głos w słuchawce. Czy żeby móc wysłać maila, trzeba mieć skrzynkę pocztową w Internecie?

Wpis z 31 lipca 2020 r.

Escape room w edukacji – wywiad

Założenia escape roomów stały się inspiracją do stworzenia gier komputerowych, filmów czy … materiałów dydaktycznych wykorzystywanych w edukacji! To ostatnie zastosowanie idei escape roomów (ER) jest dla mnie szczególnie interesujące. Dlatego postanowiłam porozmawiać na ten temat z osobami, które nie tylko wykorzystują to narzędzie w swojej codziennej pracy, ale także uczą innych, jak krok po kroku stworzyć własny wirtualny escape room.

Wpis z 25 czerwca 2020 r.

Działania międzypokoleniowe są jak … Kurs Archipelag Pokoleń 2020

Działania międzypokoleniowe są jak: kropla drążąca skałę – wcześniej czy później przyniosą zamierzony efekt; jak nauka bez książek i podręczników; jak powiew wiosennego i jesiennego wiatru; jak coś nieoczekiwanego. Kto tak twierdzi? Uczestnicy internetowego kursu Archipelag Pokoleń 2020. Jedna z tych odpowiedzi jest moja, ponieważ i ja uczestniczyłam w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Wpis z 27 maja 2020 r.

Puk puk! Kto tam? Pułapki w myśleniu i prokrastynacja w czasie kwarantanny

Okazuje się, że powód odkładania zadań na później, w psychologii określany jako zjawisko prokrastynacji, może wynikać z chęci utrzymania kontroli nad swoim życiem i potrzebie zniwelowania lęku przed bezradnością. Nie trzeba chyba dodawać, iż jest to pozór i nie najlepsza strategia. Inną z przyczyn jest obawa przed … izolacją!

Wpis z 27 kwietnia 2020 r.

(Nie) widzialna ręka – wsparcie seniorów w czasie kwarantanny

Czy wiesz, że ból odrzucenia społecznego – wynikający na przykład z wykluczenia – uaktywnia te same obszary w mózgu co ból fizyczny? Dlaczego?

Wpis z 19 marca 2020 r.

Jak stracić wolontariusza w 10 dni?

To nie będzie historia jak z filmu. Jeśli nawet, to bez happy endu i bardziej będzie przypominać czarną komedię. Jeżeli pracowałeś z wolontariuszami w organizacji, przy projekcie czy akcji wolontariackiej i z dnia na dzień przestali się pojawiać lub przychodzili coraz to rzadziej, aż w końcu całkowicie przestali, to być może, Drogi Czytelniku, postąpiłeś w sposób, który znajduje się na mojej liście zatytułowanej „Jak stracić wolontariusza w 10 dni”.

Wpis z 29 lutego 2020 r.

„Kocha, tuli, szanuje”. O tym, że wolontariat nie ma ograniczeń wiekowych

Ma czy nie ma ograniczeń wiekowych? Jak to z tym wolontariatem właściwie jest?
Kiedy prowadzę warsztaty na ten temat, zdarza mi się zadawać uczestnikom właśnie to pytanie.

Wpis z 10 grudnia 2019 r.

Uścisk rąk

Grupa Aktywnych Seniorów SEPOR – seniorzy animują!

Czy seniorzy na emeryturze mają być tylko obserwatorami i biernymi odbiorcami wydarzeń? Czy pozostaje im tylko patrzeć, jak inni się bawią? Nie, nie i jeszcze raz nie! Dwanaście buntowniczek i buntowników wyszło naprzeciw temu stereotypowi.

Wpis z 27 listopada 2019 r.

Szkolniowy speed dating – czemu nie?!

Nie wiem, czy metoda ta znajdzie tylu fanów, co  kampania promującej czytanie. Z pewnością ma już jednego  – mnie.

Wpis z 31 października 2019

O bilansie życiowym i umiejętności ciągłego korygowania planów

Wyobraź sobie, że spotykasz samego siebie jako dwudziestoparolatka i masz chwilę na rozmowę. Co sobie powiesz? Masz dla siebie jakieś przesłanie, a może drogowskazy, które mają pokierować cię w inną stronę niż poszedłeś?Zadałam to pytanie także osobom, z którymi współpracowałam przy kolejnej edycji projektu „Senioralne poruszenie przed sceną i na scenie” – uczestnikom Grupy SEPOR.

Wpis z 26 września 2019 r.

Jak uczyć języka polskiego obcokrajowców? O kilku sprawdzonych składnikach w przepisie na sukces

Nauczyciele, edukatorzy, trenerzy – czy wiecie, jak potoczyły się losy waszych uczniów? Co teraz robią, czym się interesują, czy niosą rozpalony przez was kaganek oświaty? Bo chyba go im nie zgasiliście?!

Wpis z 21 sierpnia 2019 r.

Rajd dla transplantacji – Podziel się sobą! O edukacji obywatelskiej poza salą szkoleniową

O sposobach na edukację i szerzenie wiedzy dotyczącej transplantacji i dawstwa narządów rozmawiałam z założycielką organizacji pozarządowej  – Fundacji ORGANiści – Panią Jolantą Sternau – Kruczkowską.

Wpis z 12 lipca 2019 r.

Cappuccino i wysoką samoocenę raz proszę! O samoocenie, poczuciu własnej wartości i działaniach na rzecz ich wzmocnienia u osób w późnej dorosłości

Podczas poszukiwań w Internecie naukowych nowinek dotyczących seniorów  moją uwagę zwrócił taki oto nagłówek: „Wysoka samoocena sprzyja zdrowiu szczególnie osób starszych” O! Coś dla mnie – pomyślałam i kliknęłam, żeby przeczytać coś więcej.

Wpis z 28 czerwca 2019 r.

Jak angażować seniorów do aktywności fizycznej? „Podnosić im poprzeczkę!” – rozmowa z Trenerem Senioralnym AWF

Siły, energii i wytrwałości  z pewnością nie można odmówić Ernestine Shepherd. Ta 83-letnia Amerykanka określa siebie jako najstarszą kulturystkę świata, prezentując na portalach społecznościowych zdjęcia i nagrania swoich treningów i osiągnięć. Nie trzeba jednak szukać przykładów aż za oceanem, w których seniorzy, uprawiając aktywność ruchową, dbają o swoje zdrowie i kondycję fizyczną.

Wpis z 22 maj 2019 r.

91 lat i pierwszy tweet

O tym, że nauka trwa przez całe życie, dowiedziałam się na pierwszym roku studiów pedagogicznych ze slajdu na wykładzie. Podczas jednego konwersatorium czytaliśmy także fragmenty raportu Edukacja: jest w niej ukryty skarb, przygotowanego dla UNESCO przez Międzynarodową Komisję do spraw Edukacji dla XX wieku pod przewodnictwem Jacques’a Delorsa. Dzięki temu mogliśmy dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu i je przedyskutować. Wszyscy się zgodziliśmy, że faktycznie uczymy się przez całe życie, a następnie… rozeszliśmy się do domu.

Wpis z 17 kwietnia 2019 r.

Zwierzaki prawdziwymi przyjaciółmi seniorów vol 2 – rekomendacje i podsumowanie innowacji społecznej

„Czegoś takiego tutaj brakowało. Wie Pan, to jest miejsce bardzo spokojne, można powiedzieć, że trochę sztywne (śmiech). Zwierzaki wprowadziły powiew nowości i świeżości.” (wypowiedź seniora biorącego udział w projekcie).

Wpis z 25 marca 2019 r.

Kilka (nie)oczywistych powodów stosowania humoru w edukacji dorosłych

Czy my – wykładowcy, edukatorzy, trenerzy – wykorzystujemy humor w naszej pracy? Czy wiemy, dlaczego to robimy? Jeśli nie, to szybko spieszę donieść, że zdecydowanie warto  i to z kilku ważnych powodów!

Wpis z 22 lutego 2019

Refleksje liderów o wolontariacie i wolontariuszach…

„Mamy obowiązek wpływać na tworzenie wspólnej wiedzy o wolontariacie jako formie aktywności, która wspiera, pomaga, rozwija, a przede wszystkim uczy, jak być bardziej odpowiedzialnym obywatelem, wykorzystującym w życiu empatię, uważność i zaufanie. Wolontariat to siła, która jest w stanie rozwijać i wzmacniać osłabione zaufanie pomiędzy Polakami ”.

Wpis z 27 grudnia 2018 r.

Zwierzaki – prawdziwymi przyjaciółmi seniorów. Zooterpia w DPS

Założeniem innowacji społecznej „Zwierzaki – prawdziwymi przyjaciółmi seniorów. Zooterpia w DPS” jest stworzenie w Domu Pomocy Społecznej możliwości zamieszkiwania seniorów wspólnie ze zwierzętami.

Wpis z 19 grudnia 2018 r.

Jeśli kończy się projekt i jego finansowanie, to już z pustego i Salomon nie naleje. Czy aby na pewno?

Czy przysłowie mówiące o tym, że nie można czegoś zrobić, gdy brak do tego odpowiednich środków dotyczy także projektów, których finansowanie się zakończyło? Z moich doświadczeń wynika, że nie.

Wpis z 19 grudnia 2018 r.

Wolontariat pracowniczy – szansą na podniesienie kompetencji zawodowych czy sprytny zabieg promocyjny firm?

Pytania o powód i jakość podejmowanych przez biznes działań w obszarze społecznej odpowiedzialności przyszły mi na myśl wraz z rozpoczęciem  współpracy z wolontariuszami z 10-ciu firm w ramach  projektu „Mój własny kąt”. Koncepcją testowaną w tej innowacji społecznej był bowiem model współpracy między Domami Pomocy Społecznej a wolontariatem pracowniczym w zakresie adaptacji przestrzeni mieszkalnej seniorów zależnych, która realizowana jest w myśl zasady uniwersalnego projektowania.

Wpis z 29 listopada 2018 r.

„Motywacja jest tym, co pozwala ci zacząć, nawyk jest tym, co pozwala ci wytrwać” – o sporcie w edukacji dorosłych

Mój epizod sportowca — lekkoatlety zaczął się w okresie dorastania i trwał przez większość adolescencji (od gimnazjum po studia). Osiem lat treningów, zdobycie dwóch srebrnych medali w Mistrzostwach Polski, jeden – niepobity po dziś — rekord klubu w rzucie oszczepem. To liczby, które łatwo mi przywołać, jednak godzin spędzonych na treningach, obozach, liczby powtórzonych rzutów mających prowadzić do tego jednego perfekcyjnego, kontuzji, wyrzeczeń, chwil radości i zwątpienia, już nie.

Wpis z 30 lipca 2018 r.

Senioralne poruszenie przed sceną i na scenie. Widzoaktorstwo jako metoda inkluzji seniorów i seniorek zależnych

„Szkoda, że nikt nie chce słuchać opowieści starców. To jakby nie jeść jabłek, bo zdarzają się robaczywe”.

                                                                                                                                                                           Julia Hartwig

z 29 lipca 2018 r.

8 zasad, o których powinieneś pamiętać przy organizacji działań dla seniorów (w wakacje i nie tylko)

Rezygnacja z udziału w warsztatach, spotkaniach i innych cyklicznych wydarzeniach przez część seniorów w okresie wakacyjnym nie jest jednak zaskoczeniem. Część z nich przenosi się na działki, wyjeżdża do sanatoriów, na wycieczki czy, jak Pani Maria, opiekuje się swoimi wnukami. Dlatego kluby seniora częściowo zawieszają lub ograniczają swoją działalność, a organizacje – często w obawie o małą frekwencję – swoje inicjatywy i wydarzeni na rzecz starszych osób przenoszą na inny termin.

Wpis z 27 lipca 2018 r.

Warsztaty o starości za murami więzienia

Zawsze sądziłam, że moje doświadczenia z przebywaniem w więzieniu będą związane jedynie z grą w „Monopoly”. Ulokowałam jednak zainteresowania badawcze i zawodowe w obszarze związanym ze starzeniem się i starością człowieka, a ta obecna jest także w zakładach karnych.

Wpis z 30 czerwca 2018

O czym marzą seniorzy mieszkający w Domu pomocy społecznej?

„Smakuje lepiej niż miłość!” – tak podsumowała smak malinowych pralinek Pani Miecia – 86 – letnia mieszkanka Domu pomocy społecznej podczas wspólnego wyjścia do kawiarni z wolontariuszami pracowniczymi. Wolontariusze spędzili z seniorką cały dzień tak, jak wcześniej to sobie wymarzyła.

Wpis z 29 czerwca 2018 r.

Zoom na innowacje społeczne w Domach pomocy społecznej

Dom Pomocy Społecznej dla osób z zewnątrz to ośrodek, dla seniorów to dom. Z tą myślą powstawał pomysł na innowację społeczną „Mój własny kąt”, zgłoszony do testowania w ramach Inkubatora Wielkopolskich Innowacji Społecznych WINS.

Wpis z 31 maja 2018 r.

Potencjał i wyzwania klubów seniora jako miejsc aktywizacji osób starszych

Kluby seniora stanowią najbardziej rozpowszechnioną formę aktywizacji osób starszych. Do ich głównych zadań należy aktywizacja i integracja seniorów, tworzenie nowych więzi społecznych (często lokalnych) czy poprawienie kondycji psychofizycznej za sprawą oferowanych zajęć. Warto bliżej przyjrzeć się działalności tych miejsc.

Wpis z 30 kwietnia 2018 r.

Miasto przyjazne starzeniu, czyli jakie?

Coraz to więcej państw dostrzegając twardą demografię i niewątpliwą kontynuację tego procesu wprowadza zmiany mające na celu zaspokojenie potrzeb najstarszych obywateli. W celu ułatwienia wymiany doświadczeń pomiędzy zaangażowanymi w zmiany miastami i społecznościami, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) utworzyła w 2010 roku międzynarodową Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu.

Wpis z 31 marca 2018 r.

Seniorzy
Media społecznościowe

6 powodów, dla których seniorzy (nie) korzystają z mediów społecznościowych

Znaczenie Internetu wzrosło na tyle, że staje się on często niezbędny w funkcjonowaniu w dzisiejszym świecie. Jak zatem radzi sobie pokolenie sprzed ery komputerów? Z jakich powodów seniorzy decydują się na korzystanie z mediów społecznościowych, a z jakich pokolenie BC (before computers) rezygnuje z wirtualnego świata?

Wpis z 27 lutego 2018 r.

Być czy nie być … wolontariuszem na starość? Oto jest pytanie. O znaczeniu wolontariatu w życiu seniorów

„Wolontariat? Ja już się w życiu napomagałam. Teraz chcę odpocząć”. „Wolontariat nadaje rytm mojemu życiu na starość – mogę działać i się realizować”. Z takimi rozbieżnościami w podejściu przez seniorów do aktywności wolontaryjnej spotykam się na co dzień…

Wpis z 12 grudnia 2017 r.

Wolontariat
Kampanie prozdrowotne

#Zdrowie – kampanie prozdrowotne w edukacji pozaformalnej dorosłych

Edukacja zdrowotna niewątpliwie stanowi ważny element ogólnego wykształcenia człowieka, pomagający odpowiedzieć na pytanie: jak (zdrowo) żyć? Kampanie dedykowane poprawie zdrowia i życia społeczeństwa mogą pomóc w znalezieniu na nie odpowiedzi…

Wpis z 13 listopada 2017 r.

Edukacja (d)o starości. Dlaczego i dla kogo nawiązywanie relacji międzypokoleniowych jest ważne

„Jeśli odrzucimy stereotypy „nudnej starości” i „szalonej młodości”, to okazuje się, że jesteśmy w głębi serca i ducha bardzo podobni”…

Wpis z 31 października 2017

Grupa SEPOR